Сынып Туынды

Posted on by admin
Сынып Туынды 9,1/10 7482 votes

Казак тили 5 сынып 368-жатттыгудагы туынды создерди тауып бересиздер ма - Узнать ответ на вопрос!

Туынды

Павлодар ауданы, «Ефремовка орта жалпы білім беру мектебі»ММ Бастауыш сынып мұғалімі. Сынып: 10 «А». (туынды табу ережелері, туынды табу. Формулалары),жаңа сабақ бойынша мысалдар. Игроки, Отдохновение делового ба ылау ж комитета алгебра 10 сынып туынды есептер, Поза.

Қазақ тілі 3 - сынып Сабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды сын есімді қайталау Мақсаты: Білімділік: сын есімнің негізгі және туынды түрлерін пысықтап, оқушылардың білімдерін толықтыру; Дамытушылық: ой - өрістерін, танымдық қабілеттерін, сөздік қорларын дамыту; Тәрбиелік: Оқушыларды инабаттылыққа, мәнерлі сөйлеуге тәрбиелеу. Сабақтың типі: қайталау, жинақтау сабағы. Әдістері: сұрақ - жауап, талдау, жинақтау, салыстыру - ажырату. Көрнекілігі: суреттер, тапсырмаларға қажетті көрнекіліктер, слайд, дидактикалық материалдар Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі. «Мен қандаймын?» Ойынның шарты: Сыныптағы әр оқушы өзінің аты қандай әріптен басталса, оған сол әріптен басталатын сын есім сөзін қосып айтады. Мысалы: Дәурен – Дарынды Дәурен т.

Сабақтың мақсатын хабарлау. Негізгі және туынды сын есім туралы алған білімдерімізді ортаға салып, жұмыс жүзінде қолдану. Өтілген материалды қайталау, пысықтау.

«Бәйге» ойыны бойынша ауызша сұрақтарға жауап алу 1. Сол жақтағы 20. Сын есім дегеніміз не? Сын есім нешеге бөлінеді? Оң жақтағы 10.

Жаңылтпашты тез айтып, сын есімдерді тап: Ала қарға қарға қонды, Қара қарға жарға қонды. Сол жақтағы 30.

Негізгі сын есім дегеніміз не? Мысал келтір. Оң жақтағы 30. Туынды сын есім дегеніміз не? Мысал келтір. Сол жақтағы 10. Сөздерден негізгі сын есім жаса −жүз, біл, тау, тәртіп, өнер.

Берілген етістіктерге – ғыш, −гіш, −қыш, −кіш жұрнақтарын жалғап, туынды сын есім жаса. Біл, жүз, тап, сез, байқа, сөйле, айт. Оң жақтағы 20. Сын есімдердің қайсысы негізгі, қайсысы туынды екенін айт. Жаңа кітап, көк ту, әдепті оқушы, сүтті сиыр, атақты шопан, жүйрік ат, көктемгі мезгіл. Туынды сын есімдерді қатыстырып сөйлем құра. Сулы, өнегелі, мұздай.

− Балалар, біз «Бәйге» ойыны арқылы сын есімнің түрлерін, оның сөз таптарының басқа мүшелерімен байланысуын қайталадық. Ендеше Бб әрпін көркем жазуға кірісейік.

Көркем жазу Бб. Дәптермен жұмыс Сурет арқылы көктем келбетін бейнелеу. Өлеңнен сын есімді тауып, қай сөз табымен байланысып тұрғанын айту. Көктем қандай көңілді, Күміс жаңбыр төгілді. Мөлдір аспан ашылып, Күннің көзі көрінді. Книгу софи лорен.

Көңілді сөзіне дыбыстық талдау жасау. 3 буынды сөз, 7 дыбыс, 7 әріп; К - қатаң дауыссыз дыбыс ө – жіңішке дауысты дыбыс ң - үнді дауыссыз дыбыс і - жіңішке дауысты дыбыс л - үнді дауыссыз дыбыс д - ұяң дауыссыз дыбыс і - жіңішке дауысты дыбыс 4. Мағынаны тану, түсіну Тақтадағы сөйлемдерге назар аударту. Тапсырма: Сөйлемдерді оқып сын есімдерді табу, сөз құрамына талдау. Қандай ұқсастық бар? - Айырмашылығы бар ма? - Осы мысалдарға қарап сын есім туралы не айтуға болады?

10 Сынып Туынды Есептер

Ол өжет адам еді. Балалардың талабы таудай. Айгүл жасыл көйлек киді. Данияр тәртіпті оқушы. (Оқушыларға ой тұжырымдамасын жасату). Оқулықпен жұмыс. 2 - жаттығу (өлеңді талдап, жазбаша орындау).

Өлеңді мәнерлеп оқу. Негізгі сын есімді 1 топ, туынды сын есімді 2 топ теріп жазады. Құлағы пүліштей, Тұяғы күмістей. Көзі жұлдыздай, Жүні құндыздай. Ақ емес, шұбар лақ, Ойынға құмар лақ. Шақырсаң келеді, Би билеп береді.

Сергіту сәті. Допты оқушыға лақтырып, «алма» деген сөзді атаймын, оқушы оны қағып алып «қызыл»деген сөзді айтып допты қайтарады. Ойын осылайша басқа сөздермен жалғастырыла береді. Танымдық тапсырма. Сәйкестікті табу Білгіш - адам Қоңыр - ағаш Сенгіш - бала Терең - ауыл Әсем - қозы Жуан - құдық Көршілес - қала 7. Оқулықтан тыс тапсырма. Терме диктант.

Дәрігер, аласа, күн, терең, жазды, қою, бесінші, өнерлі, айтты, сұйық (Осы сөздердің ішінен сын есімдерді теріп жазып, талдау). «Кім тапқыр?» ойыны Сөздерді негізгі немесе туынды сын есім қатарына орналастыру. Таза, үлкен, қызыл, өнерлі, сезгіш, арзан, жуас, тәртіпті, айнадай, жүзгіш, білгіш, бақытты, таудай, жасыл, ақылды, инабатты, сәулетті, әсем, жүйрік, доғал, суық, күндей. (талдау) III. «Тамшыларды көлшікке түсіру» ойыны Бұлттан жауған тамшыларда сын есімдер жазылған, негізгі сын есім тамшыларын, негізгі сын есім атауы жазылған көлшікке түсіру, туынды сын есім тамшыларын, туынды сын есім атауы жазылған көлшікке түсіру. (ойын барысында талдап отыру, сабақты қорыту) - Ал, балалар, міне, бұлт ыдырап, күлімдеп күннің көзі шықты.

Дәмді алма, көрікті бала, гүлді көйлек, жұлдыздай жарық, сұлу қыз, жаңбырлы күн, қатты тоқаш, жасыл орман, білімді оқушы, ұзын сызғыш, таудай биік, әсерлі әңгіме, пайдалы жұмыс, шөпті жер, қызыл көйлек. Даламдай кең пейілім Жүрегім мол мейірім, Мен үшін жоқ уағың, Бәріне ортақ шуағым Осы жарқыраған күндей мейірімді жан шуақты, көңілі ақ, адамға тек жақсылық жасай білетін азамат болыңдар! Бағалау: (сабақ барысында түсіндіріп кеткен болатынмын. Әрбір оқушыға жауап беру санына сай жетондар таратылады, соның санына қарай бағаланады. Үйге тапсырма. 5 - жаттығу, 65 бет Ал, балалар, бүгінгі сабағымызды ақын Дихан Әбілев ағамыздың мына өлең жолдарымен аяқтайық.

(барлығы бірге) Туған тілім – бабам тілі - өз тілім! Туған тілім – анам тілі - өз тілім! Туған тілім – далам тілі - өз тілім!

Туған тілім – адам – тілі - өз тілім! – деп, өзіміздің туған тіліміз қазақ тілін қастерлей, қадірлей білейік.

Сабақтың тақырыбы: «Түбір және туынды сөз» Сабақтың білімдік мақсаты: Бір түбірден әртүрлі жұрнақ жалғану арқылы жасалған сөздердің түбірлес сөздер деп аталатынын түсіндіру. Сабақтың дамытушылық мақсаты: Сөздерді сөз құрамына талдай отырып, түбірлес сөздерді таба білуге, оларды сауатты әрі көркем жазуға үйрету.

Ойлау, есте сақтау қабілеттерін,тілін дамыту. Сабақтың тәрбиелік мәні: Ана тілін қадірлеуге,білімділікке,сауаттылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгеру Сабақтың әдісі: СТО технологиясы,сұрақ-жауап,ойын. Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, жаңылтпаштар, сызбалар, т.б.

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Қазір қандай сабақ екенін еске түсіріп жіберейік.

Алгебра 10 Сынып Туынды

Қазақ тілім - өз тілім, ана тілім, Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім. Қастерлейді ұл - қызың мәңгі сені, Болашағым, бақытым, дара тілім. Міне, оқушылар, ғұлама, кемеңгер ақындарымыздың тілі - туған тіліміз қазақ тілі сабағына бүгін қонақтар қатысып отыр. Қонақтарға амандасып, сабағымызды бастайық. Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз.

Иіліп сәлем береміз Құрметпенен біз. Үй тапсырмасын тексеру. 1.Туынды сөздерді көрсет. А)жазушы,іскер,оқушы в)қой,ата,тау с)жыр,құлақ,көл 2.Түбір сөзге жұрнақтан кейін жалғанатын: а)жұрнақ в)жалғау с)шылау 3.Қосымша деген: а)түбір,жалғау в)жұрнақ,жалғау с)түбір,жұрнақ 4.-шы,-ші жұрнақтарымен туынды сөз жасаңдар: а)жыр,күй в)тау,сән с)көңіл,тәрбие 5.Түбір сөздерді табыңдар: а)жұмыс,ән в)жұмыс,жұмыстар с)жұмыс,жұмысшы Ә) Өткенді пысықтау. Түбір дегеніміз не? Сөздің бөлінбейтін мағыналы бөлігі.

Қосымша дегеніміз? Сөздің түбірге жалғанған бөлігі. Жұрнақ дегеніміз?

Сөз мағынасын өзгертетін қосымша. Жалғау дегеніміз? Сөз бен сөзді байланыстыратын қосымша. Туынды сөз дегеніміз? Түбір сөзге жұрнақ қосылу арқылы жасалған сөз.

Кіріспе әңгіме. Мұғалім: – Біздің бүгінгі сабағымыз күнделікті өтіп жүрген сабақтан өзгеше, әртүрлі ойындар ойнаймыз. Сондықтан д а сабақ барысында орындалатын тапсырмаларды жылдамырақ орындауға тырысыңыздар. Мағынаны тану 1. Дәптермен жұмыс Күннің ретін, тақырыпты жазу. Көркем жазу минуты Ж ж жаңалық жусан жапырақ 1 – жаттығу.

Мәтінді оқы.Қарамен жазылған сөздердің түбірі мен жұрнағын тауып жаз. Ақындық, композиторлық, әнші, ақылды. Ол туралы не білесің? Мәди Бәпиұлы Алшынбаев -ақын, композитор.Балалық шағынан өзінің әнімен және домбыра ойнауымен даңқы шыққан.Ақан сері,Біржан-сал әнші ақындармен кездескен. 2-жаттығу.Терме диктанты. «Тәуелсіз елім бар». А)Өлеңді мәнерлеп оқы.Туынды сөздерді теріп жаз.Бауыржан Исаев.(әнші) жемісті,бауым,тауым,еңісті,жеңісті,жерім,өрісті,белім,елім.

Б)Тәуелсіздік туралы мәтін құрастыр. Тәуелсіздік алу Қазақстан халқы үшін оңайға түскен жоқ.Бұл 1986 жылы 16 желтоқсанда болған жастар қозғалысы.Бұл қозғалыста көптеген жастарымыз құрбан болды.Тәуелсіздік құрбандарын еш уақытта ұмытпаймыз,оларға бас иеміз. 3.«Кім жылдам» ойыны. Сөздерді оқып,олардың қайсысы түбір сөз,қайсысы туынды сөз екенін айт. 4.«Сөз ойла,тез ойла» ойыны І топ оқушылары түбір+жұрнағы бар сөздерді,ал ІІ-ші топ оқушылары түбір+жұрнақ+жалғауы бар сөздерді ойлап тауып жазады. І-топ ІІ-топ Жұмысшы жұмысшылар Ақылды ақылдылар Әнші әншілер Өнерлі өнерлілер Шыдамды шыдамдылар 5.Сәйкестендіру тесті. «Менің бағытым».

Сызбалардың қасына сәйкес келетін сөздерді жазу. Жұмыс -лық дос -шы сый -ші талап -кер қызмет дойбы ас -тық 6.Шығармашылық тапсырма.шы,-ші,-ды,-ді,-лы,-лі жұрнақтарына сөз ойлап,туынды сөз жаса. Басшы суретші қаламды өнерлі қосшы әнші сусынды үлгілі 4-жаттығу.Сөйлемдерді түсініп оқы.Түбір,жұрнақ,жалғаудан құралған зат есімдерді теріп жаз. Сабақты бекіту. Сонымен, бүгінгі сабақта не істедік?( жаттығулар орындадық, тестімен жұмыс жүргіздік, «кім жылдым», «сөз ойла,тез ойла»ойынын ойнадық.) - Қай тақырыпты қайталадық?(Түбір және туынды сөз) VII.

Есептер

Үйге тапсырма беру. 2- жаттығу, 13 - бет. Общая информация. Все материалы, размещенные на сайте, созданы авторами сайта либо размещены пользователями сайта и представлены на сайте исключительно для ознакомления.

Туынды

Авторские права на материалы принадлежат их законным авторам. Частичное или полное копирование материалов сайта без письменного разрешения администрации сайта запрещено! Мнение редакции может не совпадать с точкой зрения авторов. Ответственность за разрешение любых спорных моментов, касающихся самих материалов и их содержания, берут на себя пользователи, разместившие материал на сайте. Однако редакция сайта готова оказать всяческую поддержку в решении любых вопросов связанных с работой и содержанием сайта.

Если Вы заметили, что на данном сайте незаконно используются материалы, сообщите об этом администрации сайта через форму обратной связи.